Akü Fiyatları Ankara

bize ulaşın

AKÜ TARİHÇESİ

Akünün keşfedilmesi 1800′ lü yılların öncesine dayanır. Ancak keşfedilen şeye “AKÜ” denilebilmesi için 1859 yılına kadar beklemek gerekecektir. 1800:VOLTA (Alessandro) İtalya’ da, gümüş ve bakır disklerinden tuzlu suda ilk kez doğrudan akım elde eder. 1859-60:PLANE(Gaston) Saf kurşun yapraklarından ilk aküyü üretir. Ancak kullanım, şarj-deşarj verimsizliği nedeniyle çok ısınır. 1881:FAURE bir Fransız akü plakaları kurşun birleştiriciyle sıvayarak ” Hamurlu Plakayı” keşfeder. Ancak hamurun plakadaki yapışma özelliği zayıftır. 1881 ve 1990 yılları arasında bir çok bilim adamı kurşun plaka yerine pastayı daha iyi tutup “IZGARA” üzerinde çalışır.Bunların arasında SELLON ilk antimuanlı kurşunu kullannan, CORRENS de 1888 de özel çiftli ızgarayı oluşturandır. Bu çalışmaların sadece bir kaçı sanayide faydalı olmuştur. 1888:EDISON (Thomas) tarafından kurulan EXIDE, gücünü yüksek kalite aküler üretmek isteyen ünlü bilim adamının tutkusunda bulunmaktadır. Edison, Exide adını Excellent Oxide (Mükemmel Oksit) kelimelerinden türeterek bu tutkusunu simgelemiştir.

1899:Fulmen akü ilk kez “Jamais Contente” isimli ve saate 100 km. erişmiş ünlü arabalarda kullanıldı.
1900:Akü sanayi 1900 lü yıllarda başladı. O Tarihe kadar ilk aküler STASYONER uygulamalarında kullanılıyordu; 1-) Aydınlatma 2-) Telefon
1945:Bu tarihten sonra modern aküler, 2. Dünya savaşından sonra hızla gelişti. Hafif, küçük, yüksek güçte akü talebi pasta kimyasallarının gelişmesini, Ham malzeme kıtlığı, ebonit yerine plastik kutulara geçişi sağladı. Yeni ızgara alışımları günümüzde kurşun kalsiyum olarak değişime uğramış durumdadır. Artık günümüzde CA ‘ lı alışımların faydalı safsızlıklarının oranları, prosesi ve ömrü olumlu yönde geliştirecek şekilde değişmektedir.

Categories: Faydalı Bilgiler

Leave a Reply