Akü Fiyatları Ankara

bize ulaşın

Kuru Aküler

Bakım gerektirmeyen sızdırmaz tip (valve Regulated) kurşun-asit aküleri küçük ve hafiftirler. Yüksek performansa sahip olduklarından kullanımları çok ekonomiktir. Tam sızdırmaz ve bakım gerektirmez yapılarından dolayı içerisine su veya elektrolit ilavesine gerek yoktur.
Bu akülerin yapıları, tampon şarj ve çevrimli (sürekli olarak şarj-deşarj) kullanımları için tasarlanmış olduklarından ana ve acil enerji kaynağı olarak kullanım için çok uygundur. Çevrimli kullanımlarda 100% deşarjda 250 çevrim (bir çevrim, şarjı takiben tam deşarjdan ibarettir), tampon şarj kullanımlarında ise 3 – 5 yıllık ömür elde edilebilir.
Bu aküler, portatif el aletlerinde , kameralarda, ölçüm cihazlarında … vb olduğu gibi portatif televizyonlarda da yüksek performanslı enerji kaynağı olarak çok yaygın kullanılmaktadır. Tampon şarj uygulamalarında güvenlik sistemleri, acil aydınlatma, bilgisayar ve kontrol cihazları gibi geniş kullanım alanları vardır…

Aşırı Desarj

Bakım gerektirmeyen sızdırmaz tip kursun-asit aküleri asırı desarjlara karsı çok hassastırlar. Bu nedenle asırı desarjlar akü kapasitesinde kalıcı performans düsüklüklerine neden olur. Bu ise daha kısa ömür demektir. Kullanılmıs akü hemen sarj edilmeden bırakılırsa aynı durumun meydana gelmesi söz konusudur. Ancak günümüzde bilinen belli baslı üreticiler tarafından, gelismis teknoloji ve üstün özelliklere sahip malzemelerle üretilen aküler optimum malzeme kompozisyonuna sahip olduklarından akünün kullanıldıktan sonra birkaç gün süresince desarjlı olarak kalmasının olumsuz etkisi giderilmistir. Bununla birlikte, akünün desarjlı olarak bırakılmasından mümkün oldugu kadar kaçınılmalıdır.

Önlem

Desarjlı olarak uzun süre beklemis veya asırı desarj olmus akünün kapasitesi 2 – 3 sarj – desarj çevriminden sonra orijinal seviyeye gelebilir. Böyle bir aküyü daima 2.45V/göz degerinde sabit gerilim veya 0.05CA sabit akım ile sarj ediniz. Eger bu sartlar saglanamıyorsa, 2.25V ile 2.275V/göz sabit gerilimi ile yapılan sarj yetersiz olacagından sarj – desarj çevrimi 2 – 3 kez tekrarlanmalıdır.

Sarj

Bu akülerin sabit gerilim ile sarj edilmesi tavsiye edilir.Sarj islemi esnasında, pozitif elektrottaki kursun sülfat kursun diokside dönüsür. Sarj islemi ilerledikçe pozitif elektrot O2 üretmeye baslar, bu da akü geriliminin ani yükselmesine sebep olur. Sabit gerilim ile sarjda, bu gerilim yükselmesi esnasında akım sınırlaması desarj edilmis bir akünün sabit gerilim ile ve 0.1CA akım sınırlamalı sarj karakteristikleri görülmektedir. Aküyü tam sarj edebilmek için aküden alınan enerjinin %100 – 120’ sini tekrar aküye vermek gerekir. Akünün sarj gerilimi, sıcaklıgın artmasıyla düser ve sıcaklıgın düsmesiyle artar. Bu nedenle, sabit gerilimle düsük sıcaklıkla düsük akım ve yüksek sıcaklıkta yüksek akım sınırlaması gereklidir. Ancak akünün 5°C ile 35°C sıcaklık limitleri içerisinde sarjı için ısı kompanzasyonuna ihtiyaç yoktur. Bu sıcaklık sınırları dısında sarj geriliminin kompanzasyonu gereklidir. Kompanzasyon için sıcaklık katsayıları;
* Çevrimli kullanımlarda -5mV/°C göz,
* Tampon sarj kullanımlarında -3.3mV/°C göz.
yapılarak sarj seviyesi kontrol edilir. Bu tür sarjlarda genellikle, tam desarjlı bir akünün sarjın baslangıcında yüksek akım çekmesini önlemek için de akım sınırlaması bulunmalıdır
Alttaki şekilde sarj gerilimleri ve azami sarj akımları verilmistir. Sekil-12’de 12V 6.5AH’lik %100 ve %50

Sarj-Gerilimi

Sıcaklığın Kapasiteye Etkisi

Alttaki Şekil’de sıcaklık ve kapasite arasındaki iliski görülmektedir. Bu sekil, +20°C’de sarj edilmis bir akünün degisik sıcaklıklardaki kapasitelerini göstermektedir. Aküyü -15°C’nin altında ve +50°C’nin üstündeki sıcaklıklarda kullanmayınız. Akü bu sıcaklık limitleri dısında da çalısır ancak kalıcı performans düsüklükleri meydana gelir.

desarj-gerilim
Depolama Bakım gerektirmeyen sızdırmaz tip Kursun-Asit aküler mükemmel depolama özelliklerine sahiptir. Bu akülerin kendi kendilerine desarj oranı çok düsüktür. Bu oran diger kursun – asit akülerinin takriben 1/3 – 1/4’ü kadardır. Sekil-14’te görüldügü gibi, depolama esnasındaki kapasite kaybı çok küçüktür. Aküler depolama süresince, Tablo-18’da verilen degerlere uygun olarak sarj edilmelidir.

res11

Uzun süreli depolamalardan sonra yapılacak sarjlarda sarj geriliminin 2.45V/Göz veya akımının 0.05CA olması tavsiye edilir. Bazı durumlarda bir defa yapılacak sarj ile akünün kapasitesinin tamamı elde edilmeyebilir. Böyle durumlarda, depolamadan önceki kapasite elde edilinceye kadar sarj – desarj islemine devam edilmelidir.

Akü Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

1. Aküyü açık alevlere ve çok ısınmıs nesnelere yaklastırmayınız.
2. Akü çıkıs uçlarını kesinlikle kısa devre yapmayınız.
3. Aküyü açmayınız, sökmeyiniz veya açılmıs aküyü yeniden kapatmaya çalısmayınız.
4. Akünün kırılması, çatlaması gibi herhangi bir nedenle üzerinize elektrolit sıçraması halinde temas yerini derhal bol su ile yıkayarak temizleyiniz. Elektrolitin göz veya açık yaralarla teması halinde, temas yerini derhal bol su ile yıkayarak hemen doktora basvurunuz.
5. Aküyü kullandıktan sonra hemen sarj ediniz.
6. Akü uzun süre kullanılmayacaksa serin yerde muhafaza ediniz ve her 6 ayda bir sarj ediniz.
7. Aküde kırık, deformasyon veya çatlak var ise aküyü derhal yenisi ile degistiriniz.
8. Aküleri kullanmadan önce tanıtım bilgilerini mutlaka okuyunuz

Categories: Faydalı Bilgiler

Leave a Reply