Akü Fiyatları Ankara

bize ulaşın

STASYONER AKÜLER

Stasyoner aküler, ani güç kesintilerinin sebeb olabileceği duruşları engellemek için kullanılan kesintisiz güç sistemlerinde, enerji kaynağı olarak hazırda duran gerektiği an devreye girerek kesintiyi sisteme hissettirmeyecek şekilde özel dizyn edilmiş akülerdir.Yüzdürme gerilimiyle sürekli şarjlı halde tutulan bu tip aküler, minimum bakım ve düşük enerji maliyeti özellikleri sayesinde telefon santrallerinde, kesintisiz güç sistemlerinde, kontrol panellerinin sisyalizasyon işlemlerinde, alarm ve güvenlik sistemlerinde, güneş enerjisi yada rüzgar enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

UYGUN AKÜ SEÇİMİ

Bir kesintisiz güç kaynağı için 110 voltluk aküye ihtiyaç vardır.Bu akü 200 A’i 3 saat devamlı verebilmektedir.122.6 volt aşılmayacak ve 99 voltun altına düşmeyecektir.Bu sistemi kurabilmek için kaç adet hücreye ihtiyaç vardır?

Akü tekrar şarj edilmek üzere yükten kesilmeyecek ise, maksimum hücre voltajı 2.23 volttur.

Hücre Adedi İçin ;

V Max : 122.6

V Hücre : 2.23

İstenen Hücre = 122.6 / 2.23 = 55 hücre

Minimum Hücre Voltajını Bulmak İçin ;

V Min : 99

Hücre Adedi : 55

Volt/Hücre = 99 / 55 = 1.8 volt/hücre

Bu basit hesaplamadan sonra üretici firmaların hazırlamış olduğu akü seçim tablolarından deşarj voltajı 1.8 V/hücreye göre hazırlanmış olan tablodan 3 saat sütununa bakarak 200 A veren akü bulunur.

( 12 V’luk monoblok akü bağlanacaksada 55/6 : 9 adet akü olmalıdır. )

STASYONER AKÜ’DE ŞARJ

Yüzdürme Şarjı ; Yüzdürme şarjı stasyoner akülerin hazır durumda tutulabilmelerinin en sağlıklı yoludur.Akü grubunu şarj keybetmeden hazır tutmak için 2.3 + %1 V hücre olacak şekilde yüzdürme şarjının voltajı ayalanır.
Hızlandırılmış Şarj ; Bu şarj yöntemi hücre sularının tamamlanmasından, hücre değişikliklerinden sonra yada yıllık bakımlarda kapasite testinden hemen sonra yapılır.;
Hücre voltajları 2.34 – 2.40 V/hücre olana kadar kapasitenin % 15’i kadar akım verilir.Daha sonra akım kapasitenin % 5’ine düşürülür ve 2 saat boyunca yoğunluk ve voltaj da herhangi bir değişiklik olmuyor ise akü grubu şarj olmuş demektir.

Categories: Faydalı Bilgiler

2 Responses so far.

  1. ramazan erdoğan dedi ki:

    merhaba,
    benim bir sorum olacaktı elektrik üretim tesisindeki akü grubumuzdan battery charger(s) ground fault alarmı geliyo ve ben bunun neden kaynaklandığını bulamadım acaba yardımcı olurmusunuz.

  2. oğuzhan ergen dedi ki:

    merhabalar ege üniversitesinde makina teknikerliği okuyorum yapım aşamasında olan bir projemiz var bana yaklaşık olarak 1 ton ağırlığındaki bir yükü hareket ettirecek taşıyacak bir endüstriyel akü lazım bu sizin elinizde var mı veya fiyatları nelerdir acil bir dönüş yaparsanız bilgilendirirseniz sevinirim 0541.778.44.88 benim irtibat telefon numaram ilgilerinize teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Leave a Reply